Przejazdy RETRO 2022 – magiczna podróż w czasie małopolskim parowozem

Pociąg retro - parowóz

Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku miłośnicy historii oraz kolejnictwa będą mogli wyruszyć w podróż parowozem. Wszystko w ramach ósmej edycji projektu Małopolskie Szlaki Turystki Kolejowej. Tegoroczna edycja zaczyna się z początkiem lipca i potrwa aż do końca listopada.

Śladami dawnej Galicji

Parowóz wyrusza w drogę ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce i zatrzymuje się na stacjach Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, uważanej do dziś za jedną z najpiękniejszych z tras w Polsce oraz Europie. Parowe lokomotywy z zabytkowymi wagonami będą kursować na trasach do Nowego Sącza, Muszyny, Krynicy, Biecza, Gorlic, Tarnowa, Tuchowa i Żabna.

Z oferty pociągów RETRO będzie można skorzystać w dniach: 3, 18, 31 lipca, 7, 14 sierpnia10 – 11 września, 1-2 października oraz 11 listopada. Bilety można zarezerwować na stronie internetowej Kolei Galicyjskich.
Dla zorganizowanych wycieczek grupowych istnieje także możliwość wynajmu parowozu wraz z taborem.

Weekendowy parowóz Chabówka – Kasina Wielka

Dodatkową atrakcją jest także osobny przejazd na trasie Chabówka – Kasina Wielka. Tamtejszy niepozorny budynek kolejowy jest bowiem najwyżej położoną czynną stacją w Polsce. Piękno tego miejsca docenili także znani twórcy filmowi. „Lista Schindlera”, „Katyń” czy „Piłsudski” to tylko kilka filmów, w których widzowie podziwiać mogą sceny kręcone właśnie w Kasinie Wielkiej.

Parowóz kursować będzie w lipcowe i sierpniowe weekendy, a bilety są do nabycia u obsługi pociągu.

Renowacja na trasie Chabówka – Nowy Sącz

Ze względu na  zaplanowane od września prace remontowe, tegoroczny sezon wakacyjny to także ostatnia szansa na przejazd trasą Chabówka-Nowy Sącz. Renowacja 130-letniej linii nr 104 ma rozpocząć się już wkrótce i potrwa co najmniej do 2027 roku. 

You May Also Like