Najpiękniejsze trasy kolejowe w Polsce – daj się zabrać w magiczną podróż!

Pociąg jadący wiaduktem w górach

Podróże pociągiem wielu kojarzą się z kojącym stukotem kół i pięknymi widokami za oknem. Choć za miano najpiękniejszych uchodzą trasy w Szwajcarii czy Austrii, polscy podróżni również mogą cieszyć się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Oto lista najpiękniejszych tras kolejowych w Polsce.

Linia nr 213 –  Reda – Władysławowo – Hel

Piasek, morze, zieleń – tak w dużym skrócie wygląda trasa linii nr 213, czyli połączenia kolejowego Reda – Władysławowo – Hel. Wybudowana jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym jest do dzisiaj jedyną koleją normalnotorową zbudowaną na mierzei, a jej powstanie miało niebagatelny wpływ na rozwój turystyki na Półwyspie Helskim.

Chociaż na trasie dominuje krajobraz morski, momentami przybiera on charakter podgórski.

Po dotarciu na Hel możemy także kontynuować naszą kolejową przygodę, wybierając się do Muzeum Kolei Helskich, będącym częścią Helskiego Kompleksu Muzealnego.

Linia nr 97 –  Żywiec-Sucha Beskidzka

Niewiele linii kolejowych może poszczycić się fanpagem na Facebooku. Do jednych z nielicznych należy linia nr 97, biegnąca na trasie Żywiec – Sucha Beskidzka. Powstała w 1884 roku jako część Galicyjskiej Kolei Transwersalnej i po dziś dzień uważana jest za najpiękniejszą trasę kolejową w Polsce. Niestety, lata zaniedbań sprawiły, że przejechanie tej niewielkiej, 35-kilometrowej odległości zajmuje aż półtorej godziny. Władze województwa małopolskiego dokładają jednak wszelkich starań, aby pozyskać wsparcie finansowe na rewitalizację linii, co pozwoliłoby skrócić czas przejazdu aż do 40 minut. Jeżeli projekt dojdzie do skutku, zmodernizowana trasa zostanie oddana do użytku do 2028 roku.

Linia nr 286 –  Wałbrzych-Kłodzko

Podróż pociągiem przez rzeki i lasy z widokiem na Góry Sowie? To właśnie linia nr 286, prowadząca z Wałbrzycha do Kłodzka. Podróżni nie tylko mogą cieszyć oko okolicznym krajobrazem, ale jest to też gratka dla fanów adrenaliny. Na trasie znajduje się bowiem most kolejowy w Nowej Rudzie, zwany Czarnym Mostem, liczący aż 36 metrów wysokości!

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Na uwagę zasługuje także „bieszczadzka ciuchcia”. Nie dajmy się jednak zmylić nazwie. Ta niepozorna kolejka jest najwyżej położoną linią wąskotorową w Polsce. „Ciuchcia” kursuje na dwóch trasach: Majdan – Balnica (9 km) oraz Majdan – Przysłup (11 km). Aby lepiej poznać mijane na trasie miejsca, Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Miejskiej przygotowała dla podróżnych niespodziankę – jest nią mobilna aplikacja. W środku znajdziemy audioprzewodniki nagrane w czterech językach, a także wciągającą grę terenową.

Nie sposób wymienić wszystkich niezwykłych tras kolejowych w Polsce. Zachęcamy więc do samodzielnego poszukiwania. Dzięki SkyCash wybór destynacji i zakup biletu są bajecznie proste. Zainstaluj aplikację i wybierz się w magiczną podróż już dziś.

You May Also Like