Najciekawsze trasy kolejowe Europy – cz. 1

Pociąg Szkocja

Czasem odkrywamy to przypadkiem, częściej świadomie wybieramy się w drogę dla samej jazdy. Najdłuższa podróż pociągiem przestaje być jedynie sposobem na dotarcie do punktu na mapie, gdy za oknami pojawiają się widoki zapierające dech w piersiach.

Trudno wybrać najpiękniejszy szlak kolejowy Europy, ponieważ na liście znajdują się trasy o wyjątkowym położeniu i urodzie. W każdej chwili możesz wsiąść do składu na jednej z linii kolejowych, które zestawiamy poniżej. Życzymy niezapomnianych wrażeń!

Szwajcaria i Włochy. Podróż z Gryzonii do Lombardii

Przez Alpy Retyckie wiedzie jedna z najbardziej malowniczych tras kolejowych na świecie. Najwyższy punkt trasy (Ospizio Bernina) leży na wysokości 2253 m n.p.m, końcowy przystanek we włoskim Tirano to już tylko 429 m. Przeszklone wagony i niespieszne tempo przejazdu zapraszają do podziwiania widoków zapierających dech w piersiach. Na szlaku jeżdżą też starsze wagoniki z otwieranymi oknami, z których łatwiej zrobić spektakularne zdjęcia. Uwaga: część trasy pokrywa się z innym obleganym pociągiem widokowym Glacier Express.

Szwecja i Norwegia. Pociągiem za koło podbiegunowe

Najdłuższa podróż i trasa – wiedzie przez całą Skandynawię, aż za koło podbiegunowe. Linię kolejową zbudowano na potrzeby transportu rudy żelaza do portu w Narwiku. Co ciekawe, w górzystej, norweskiej części wybudowano zaledwie… 1 wiadukt. Z resztą problemów terenowych budowniczowie poradzili sobie przy pomocy tuneli. Duża część trasy biegnie wzdłuż Zatoki Botnickiej. Najbardziej niesamowity widokowo odcinek zaczyna się już za kołem podbiegunowym, od Kiruny, czyli najdalej na północ wysuniętego szwedzkiego miasta. Ostatni odcinek do Narwiku można pokonywać nawet nocą – w tym miejscu na Ziemi wciąż można podziwiać efektowny krajobraz.

Szkocja. Z lokomotywą do Hogwartu

Pamiętasz tę scenę, w której Harry Potter i spółka jadą do szkoły? Parowóz z klasycznymi wagonami pokonuje po łuku majestatyczny wiadukt… To miejsce istnieje naprawdę – wiadukt Glennfinnan znajduje się między Fort William a Mallaig w Szkocji i jest częścią niezwykłej West Highland Line. To nie tylko najdalej na zachód wysunięte linie kolejowe w Wielkiej Brytanii, ale także jedna z najbardziej niezwykłych tras na świecie, przemierzająca wyżyny, wrzosowiska i brzegi słynnych szkockich jezior. Dwa lata z rzędu wygrywała plebiscyt na najpiękniejszą trasę kolei na świecie, wyprzedzając m.in. Kolej Andyjską czy Transsyberyjską. Od maja do października można przejechać trasę Jakobitą, czyli składem ciągniętym przez parowóz.

Czarnogóra i Serbia. 254 tunele i 435 wiaduktów. W tym najwyższy na świecie

Linię łączącą czarnogórski Bar ze stolicą Serbii określa się jako pożegnalny prezent dyktatora Jugosławii, marszałka Tity. Podobno zaproponował jej przeprowadzenie inżynierom z Francji i usłyszał, że to niemożliwe. Kolej powstała w latach ’70 XX wieku, a jej przebieg zaskakuje niedostępnością miejsc, przez które przechodzą tory. Ponad 250 tuneli i ponad 400 wiaduktów – te liczby mówią same za siebie. Czeka Cię dość wymagająca podróż! Niektórzy radzą, by część z Baru do Prisztiny przejechać kolejami czarnogórskimi i dopiero tam przesiąść się w pociąg Serbija Voz.

Austria. Górska normalnotorowa linia kolejowa z połowy XIX wieku

Może to nie najdłuższa podróż, ale za to trasa – najstarsza z kolei położonych wysoko w górach. Tunele, wiadukty i rozwiązania techniczne pochodzą z lat ‘40 XIX wieku. Wciąż zdumiewa rozwiązaniami, jakich użył projektant Carl von Ghega. Czego tu nie ma! 457 metrów przewyższenia, 14 tuneli o łącznej długości prawie 1,5 km, kamienne i żelazne wiadukty, a przede wszystkim XIX-wieczne budynki stacji kolejowych. To fantastyczny sposób, by zacząć udany urlop w Alpach Styryjskich. Także zimą – podobno wtedy widoki są naprawdę niezapomniane.

You May Also Like