„Nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet…” Ten styl podróżowania kojarzy się raczej z jazdą na gapę lub zakradaniem się do wagonów towarowych w nieco bardziej odległych czasach. Jednak wciąż znajdują się chętni na podróż w nieznane – a do tego kolej nadaje się jak żaden inny środek transportu. Tylko jak to pogodzić z wyznaczonym celem, planem podróży czy zakupem biletów? Okazuje się, że możliwości swobodnego przemieszczenia się pociągami wciąż przybywa. Sprawdź, jak zaplanować nieplanowaną trasę z rozkładem jazdy PKP i stosunkowo niedużym budżetem.
Jedzie pociąg z daleka… Dokąd można się nim wybrać?
Wakacje to naturalny moment na dłuższą wyprawę w nieznane. Co prawda może odstraszać ruch i tłok w atrakcyjnych turystycznie rejonach Polski, ale za to PKP i regionalni przewoźnicy wprowadzają wtedy więcej połączeń sezonowych. Co więcej, niektóre linie, kwalifikowane jako turystyczne, ożywają dopiero w lipcu i sierpniu. Pociągiem można objechać cały kraj, docierając w najbardziej atrakcyjne miejsca. To świetny pomysł na letnią przygodę we dwoje lub z grupą przyjaciół. Przed wyjazdem warto prześledzić listę stacji węzłowych, z których można odjechać w kilku różnych kierunkach. Jeśli do tego skorzystasz z coraz łatwiejszego przewozu rowerów, kwestię transportu uznaj za rozwiązaną. Aktualny wykaz połączeń PKP i innych przewoźników znajdziesz w aplikacji SkyCash.
Na rozkład jazdy nie można narzekać. A co z biletami?
Z utęsknieniem czekamy na dobrą ofertę z wakacyjną kartą podróżną w dobrej cenie. Wakacje 2022 to czas, w którym nasi zachodni sąsiedzi wprowadzili eksperymentalnie „Bilet za 9 euro”. Śmiałe posunięcie władz federalnych wywołało prawdziwy boom na podróżowanie koleją w Niemczech! Z podróży w stylu „gdzie oczy poniosą” skorzystało wiele osób. Do tego stopnia, że władze i przewoźnicy regionalni kończą program 1 września, a następne przejazdy mają być już po 29 lub 69 euro miesięcznie lub 365 rocznie.
Nad morze, do dużego miasta czy za granicę? Bilety nie są już największym problemem!
W Polsce od lat czekamy na system przyjazny dla podróżnych. Mamy już Wspólny Bilet, który umożliwia jednorazowe opłacenie przejazdu z przesiadkami u różnych przewoźników. Dzięki temu można skorzystać z aplikacji Sky Cash lub innych mobilnych sposobów zakupu. To dobra wiadomość dla osób lubiących spontaniczne wybory. Jeśli np. na stacji w Krzyżu zastanawiasz się, czy pojechać do Szczecina, Poznania, czy może na stację graniczną w Kostrzynie nad Odrą, możesz opłacić przejazd naprawdę w ostatniej chwili!
Bilety PKP i rozkład jazdy w telefonie!
Jeśli cenisz wolność i lubisz spontaniczność, bez problemu wybierzesz się koleją w nieznane. Pomyśl, ile kolejowi włóczędzy daliby za możliwość skorzystania z mobilnego rozkładu jazdy i biletów PKP czy Kolei Mazowieckich lub Śląskich! Tak naprawdę nic już nie stoi na przeszkodzie, by spakować plecak, zaprosić przyjaciół i dojechać w dowolny zakątek Polski. Który? Wyboru możesz dokonać rzucając lotką w mapę.