Bezpieczeństwo, wygoda, ekologia – tak w trzech słowach opisać można cele Krajowego Programu Kolejowego. Jest to największa inwestycja w historii polskiej kolei, w skład której wchodzi aż 240 projektów, opiewających łącznie na kwotę niemal 77 mld złotych.
Projekty prowadzone w ramach KPK są kompleksowe i swoim działaniem obejmować będą zarówno ruch aglomeracyjny, ruch regionalny jak i przewozy towarowe. Modernizacja linii kolejowych umożliwi szybszy i bardziej komfortowy przejazd, ułatwiając poruszanie się pasażerów w obrębie miast, jak i na trasach dalekobieżnych. Skrócenie czasu przejazdu pociągów zwiększy także przepustowość na trasach, co w efekcie pozwoli na włączenie do ruchu nowych połączeń.
Inwestycje Krajowego Programu Kolejowego nie skupiają się jednak wyłącznie na ulepszeniu i modernizacji przejazdów. Podróżni będą mogli także skorzystać z unowocześnionych peronów oraz nowych miejsc przesiadkowych. Do tej pory powstały one już m.in. w Krakowie, Warszawie i Gorzowie Wielkopolskim. Zmodernizowane stacje to także lepsze warunki dla rodzin z dziećmi, podróżujących z ciężkim bagażem a także dla osób niepełnosprawnych, które do swojej dyspozycji będą miały m.in windy oznakowane alfabetem Braille’a czy ścieżki naprowadzające.
Celem Krajowego Programu Kolejowego jest również wsparcie w zakresie ekologii. Twórcy programu mają nadzieję, że zwiększenie komfortu przejazdu przekona jak największą liczbę Polaków do podróżowania pociągiem i ograniczenia ruchu samochodowego.
Pierwotnie program zakładał ukończenie prac w 2023 roku. Jak jednak możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Infrastruktury, w związku z planowanym horyzontem czasowym realizacji Krajowego Programu Odbudowy, projekt KPK został wydłużony do 2026 roku.